Lietuvių dainos Amerikoje, įrašytos Jono Balio (1949–1951)

Lietuvių dainos Amerikoje, įrašytos Jono Balio (1949–1951)

Lietuvių dainos Amerikoje, įrašytos Jono Balio (1949–1951) [Natos] = Lithuanian folksongs in America recorded by Jonas Balys (1949–1951) / sudarė ir parengė Austė Nakienė ir Rūta Žarskienė. - Vilnius : Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, 2019. - 151, [1] p. : iliustr., portr. ; 15 cm + 1 garso diskas (CD). - ISBN 978-609-425-250-1 (įr.)

 

1949–1951 m. ekspedicijoje J. Balys iš tautiečių, emigravusių į JAV XIX a. pabaigoje–XX a. pradžioje, į magnetofono juostas įrašė apie 1200 kūrinių: dainų, pasakų, sakmių, instrumentinės muzikos ir kt. Ši kolekcija saugoma Kongreso bibliotekoje, Vašingtone.

Iš J. Balio kolekcijos atrinktos emigrantų dainos, pasakojančios apie atsisveikinimą su artimaisiais, nelengvą kelionę per Atlantą, pirmuosius įspūdžius svetimame krašte, tėvynės ilgesį; taip pat įvairių kitų žanrų dainos: jaunimo, meilės, šeimos, vestuvinės, darbo, kalendorinės, baladės, apdainuojančios tradicinį valstietišką gyvenimo būdą.

Kompaktinėje plokštelėje skelbiama 40 restauruotų garso įrašų; knygoje "Lietuvių dainos Amerikoje, įrašytos Jono Balio (1949-1951) (+CD)" pateikiamos dainų tekstų ir melodijų transkripcijos, dainininkų nuotraukos, įvadinis straipsnis JAV lietuvių tautosaka: dainos, primindavusios gimtinę (lietuvių ir anglų kalbomis).

Kaip rašoma įvadiniame straipsnyje, pirmosios kartos emigrantai širdyje visada liko lietuviai, išsaugojo savo tradicinę kultūrą ir jos regioninius bruožus. Užaugę kaimuose, jie sunkiai prisitaikydavo prie svetimos miestietiškos aplinkos, nuolat sugrįždavo į tėviškę savo mintimis ir dainomis. Emigrantų dainose dažniausiai reiškiamas tėvynės ilgesys, tik kai kuriose galima išgirsti ironijos, savikritikos, didaktinių pamokymų, kaip nepamiršti gimtosios kalbos, nenutautėti.

Šalčininkų rajono savivaldybė
Šalčininkų rajono savivaldybės kultūros centras
Vilnijos vartai
Prisijungusi Lietuva
epaveldas
interaktyvi
Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka
lnb